Príprava pred inštaláciou
Ak sa rozhodnete pre tvorbu web stránok s WordPress, nasleduje inštalácia, ktorá môže a nemusí byť jednoduchá. Niektoré hostingy ako napríklad Websupport.sk, ponúkajú inštaláciu (one-click) za Vás. V každom prípade budete potrebovať prístup do hostingu, kde je potrebné si vytvoriť databázu, emailovú schránku a prípadne FTP (File Transfer Protocol) účet. Pri vytváraní účtov je dôležité si vygenerovať alebo vytvoriť komplexné heslá a následne ich zálohovať.
Inštalácia WordPressu
V prípade, že Váš hosting ponúka automatickú inštaláciu, tak po výbere redakčného systému (CMS) jednoducho vyplníte prihlasovacie údaje pre správu webu a názov stránky, zvyšok dokončí za Vás hosting. Nezabudnite si zálohovať prihlasovacie údaje!
Ak Váš hosting neponúka automatickú inštaláciu alebo máte iný dôvod na manuálny postup (napr. iná verzia WP), nasledujte tieto kroky:
Inštalácia témy
Po úspešnej inštalácii WordPressu je čas nainštalovať tému. V zásade by dobrá téma mala obsahovať všetky potrebné pluginy na chod stránky a zabezpečiť jej bezpečnosť. Ak máte tému zakúpenú, stiahnutú a máte nachystaný nákupný kód (purchase code), zvyšok inštalácie je jednoduchý.
Do administrácie sa dostanete prostredníctvom: www.vasastranka.sk/wp-admin
Témy by vždy mali mať okrem dokumentácie aj dva .zip súbory: jeden s názvom témy a druhý s príponou -child. Child téma slúži na extra funkcionality v kóde, pretože po aktualizácii témy ostanú súbory nezmenené a vy tak neprídete o svoj kód.
Nahratie témy
Inštalácia
Demo
Problémy s inštaláciou
Child téma
Ďaľšie kroky
V tejto fáze má Váš web už nejakú podobu a môžete sa sústrediť na premenu stránky podľa Vašich konkrétnych predstáv. Pre začiatok môžete vymazať stránky alebo prvky na stránkach, ktoré nevyužijete a ktoré by zbytočne zaberali miesto. Nemusíte sa báť, o prvky z dema neprídete, môžete si ich kedykoľvek spätne nainštalovať alebo si uložiť obľúbené prvky ako šablóny.
Po všetkých týchto krokoch príde rad na SEO a Váš web sa môže oficiálne spustiť pre verejnosť.