/

21. apríla 2024

„Vaša stránka bude zablokovaná“ – Facebook scam

facebook-scam

Falošná Facebook podpora

Predstavte si toto: jedného dňa sa prihlásite do svojho Facebooku a narazíte na oznámenie „váš účet je ohrozený“. To vám zaručene spôsobí zrýchlený tep, však? No presne to sa deje ľuďom po celom svete, keď sa stanú obeťou falošných správ a podvodov na Facebooku.

Facebook, jedno z najväčších sociálnych médií na svete, nie je imúnne voči podvodom a scamom, ktoré sa snažia získať prístup k vašim osobným údajom a finančným prostriedkom. Čo však môžete urobiť, keď sa stane vám?

O čo ide?

V posledných mesiacoch sme svedkami pribúdajúcich podvodných správ a e-mailov, ktoré tvrdia, že váš Facebookový účet alebo stránka bude zablokovaná. Pokiaľ teda nekliknete na podozrivý odkaz, nezadáte svoje prihlasovacie údaje a požiadate o falošnú „kontrolu účtu“. 

Tento podvodný trik využíva Váš strach zo straty prístupu k Vášmu účtu a núti k rýchlemu konaniu. Čo sa však deje na pozadí?

Falošná stránka podpory

Po kliknutí na odkaz v podvodnej správe alebo maily sa dostanete na falošnú stránku Facebook podpory. Tu sa dočítate o porušení pravidiel, ktorých ste sa akože dopustili a budete požiadaní o riešenie situácie prostredníctvom prihlásenia sa do Vášho účtu.

Obmedzenie právomoci

Po kliknutí na odkaz na falošnej stránke podpory, podvodníci získajú prístup k Vášmu reklamnému účtu aj stránke. Bežne si nastavia právomoci administrátora a tie Vaše obmedzia tak, aby ste ich nemohli odstrániť z účtu.

Drahé kampane

Potom prichádza pohroma. S prístupom k Vášmu účtu a aktívnej karte, podvodníci spustia podvodné reklamy, ktoré môžu mať rozpočet aj 1000€ na deň. Tieto reklamy sú zamerané na cieľové skupiny v cudzích krajinách a pokiaľ si ich nevšimnete, môžu spôsobiť vážnu finančnú škodu.
facebook-podvodna-sprava

Čo ak som obeťou podvodu?

Ak sa Vám niečo podobné stane, nezúfajte. Existujú totiž kroky, ktoré môžete podniknúť, aby ste obmedzili škody, dostali sa späť do svojho účtu a požiadali o refundáciu v plnej výške. 

facebook support meta

E-mail šablóna

Pre ľahšie oznámenie situácie podpore Facebooku sme pripravili šablónu e-mailu, ktorú môžete využiť aj vy. Ide o šablónu pre riešenie refundácie ušlej sumy, ktorú podvodníci stihli minúť a ktorý by ste mali zaslať podpore spolu s podrobnými informáciami o podvode. E-mail šablónu stiahnete po kliknutí na tento odkaz

Ak sa však rozhodnete napísať vlastný mail, rozhodne nezabudnite spomenúť tieto fakty:

Ste aktívnymi a platiacimi zákazníkmi Facebooku

V úvode spomeňte, že Vaše doterajšie vzťahy s Facebookom boli bezproblémové a že ste aktívnym a platiacim užívateľom Facebooku.

Ako to v skutočnosti bolo

Nemajte strach z toho, že ste naleteli ńa online podvod. Deje sa to tisíckam ľudí každý deň. Situáciu preto opíšte tak, ako sa v skutočnosti stala a vyzdvihnite dôležité momenty.

Doplňte text mailu o dôkazy

Využite nazbierané fotografie obrazovky napadnutej reklamnej kampane a pri každom opíšte situáciu. Hlavnými sú nastavenia falošnej kampane, cielenie a cena falošnej kampane, identifikačné číslo a faktúry za podvodnú kampaň.

Vy ste obeťou

Na záver požiadajte o promptné riešenie situácie s odôvodnením, že vzniknutý stav negatívne ovplyvňuje chod Vašej firmy a jej ďalšie smerovanie.

Buďte opatrní a dôkladní, keďže každé chvíľové váhanie môže viesť k ešte väčším stratám. Nezabudnite že prevencia je vždy lepšia ako liečba, a dávajte pozor na podozrivé správy a e-maily, ktoré sa snažia získať vaše osobné údaje.