/

19. októbra 2023

Doména, Hosting: čo to znamená a kde ich hľadať?

doména a hosting

Doména a hosting?

Webhosting je služba, ktorá ponúka priestor pre Vašu webovú stránku. V hostingu tak máte prístup ku všetkým nastaveniam od serveru, databázy, či emailovej schránky a oveľa viac. Každý hosting je však iný a má odlišnú dostupnosť služieb.

Web doména na druhej strane slúži ako identita a určitá prítomnosť Vašej webovej stránky. Je to názov stránky, ktorý nahrádza IP adresu – napríklad 37.9.175.180 reprezentuje doménu digimunity.sk.

Výber hostingu

Výber hostingu vie byť po technickej stránky náročný, no vďaka pár faktorom si aj ako nováčikovia viete zaobstarať ten najvhodnejší pre Vaše podnikanie. Pri výbere webhostingu by ste mali vždy hľadieť na nasledujúce aspekty:

Lokalita

Ak sú servery hostingovej spoločnosti umiestnené blízko Vašich návštevníkov, stránka sa bude načítavať rýchlejšie vďaka "kratšiemu toku" dát. Návštevníci tak budú mať lepší užívateľský zážitok, čo môže zvýšiť čas strávený na stránke a znížiť mieru okamžitých odchodov, tzv. bounce rate.

Výkon

Rýchle načítanie nie je len o užívateľskom komforte, ale aj o SEO hodnotení webovej stránky. Vyhľadávače preferujú rýchle stránky, čo môže znamenať lepšie umiestnenie vo výsledkoch vyhľadávania, napríklad na vyhľadávači Google .

Bezpečnosť

Hostingová spoločnosť by mala mať zavedené bezpečnostné opatrenia a protokoly, ktoré chránia dáta o užívateľoch na serveroch. Toto je dôležité nielen pre užívateľov, ale aj pre dodržiavanie prísnych predpisov týkajúcich sa dátovej ochrany, ako je napríklad GDPR (Všeobecné nariadenie o ochrane osobných údajov) v Európe.

Podpora a jazyk

Je nevyhnutné, aby hostingová spoločnosť poskytovala podporu v jazyku, ktorý ovládate. Tým zabezpečíte komunikáciu s odborníkmi a problémy vyriešite bez jazykových bariér. Okrem toho je dôležité, aby podpora bola k dispozícii 24/7, pretože problémy so stránkou sa môžu vyskytnúť kedykoľvek.

Cena

Hostingové spoločnosti ponúkajú rôzne ceny a balíky. Dôležité je však porovnávať nielen cenu, ale aj príslušné funkcie a výhody. Väčšinou je stredne drahý hosting s vysokým výkonom lepšou voľbou, ako napríklad lacný hosting s obmedzenými možnosťami.

Prieskum a recenzie.

Pred zakúpením hostingu je užitočné prečítať si recenzie a prieskumy od ostatných užívateľov. Budete mať lepší prehľad o kvalite služieb poskytovaných hostingovými spoločnosťami. Okrem toho môžete získať informácie o užívateľských skúsenostiach a problémoch iných majiteľov.

Hostingy a domény na trhu

Náš obľúbený hosting pre slovenskú a českú klientelu je Websupport, ktorý ponúka rôzne typy hostingových balíkov, v závislosti od potrebnej pamäte a počtu domén. Medzi ďalšie kvalitné české a slovenské hostingy patria aj Webglobe, Váš-hosting či Wedos. Websupport má v ponuke tri typy hostingov:

Websupport má v ponuke tri typy hostingov:

Simple - najlacnejší balíček

Pre hosťovanie 1 domény s najmenšou spoločnou pamäťou 1GB pre email, webovú stránku a databázu. Tento balíček je vhodný pre veľmi malé firmy alebo pre ľudí čo sa učia tvoriť webové stránky.

Smart - "zlatá stredná cesta"

Pre hosťovanie 3 domén o pamäti 20GB. Odporúča sa pre malé až stredné firmy a je vhodný aj pre komplexnejšie webové stránky.

Super - najdrahší balíček

Pre hosťovanie 10 domén o pamäti 100GB. Hodí sa pre veľké firmy, ktoré potrebujú viac webových stránok manažovateľných na jednej platforme.

Ak Váš hosting nie je dostatočne výkonný a stránka je príliš pomalá, mali by ste zvážiť prechod na výkonnejší hosting. Prípadne môžete kontaktovať technickú podporu, ktorá Vám poskytne odporúčania pre zrýchlenie Vášho webu.