/

30. októbra 2023

WordPress: Typy tém a kde ich vyhľadávať

obrazok-temy

WordPress témy

WordPress šablóna (téma) je preddefinovaný grafický dizajn a štruktúra Vašej webovej stránky, ktorá je dostupná online. Vybranú tému si môžete buď zakúpiť alebo zvolíte menej náročnú tému, ktorá je bez poplatkov. Každá obsahuje rôzne prednastavené šablóny, stránky, príkladový obsah či e-shop vo forme tzv. „dém“ (demo verzia). 

Témy a ich typy

Demo verzia je kompletný predpripravený vzor v rôznych štýloch a typoch, ktoré si po zakúpení témy dokážete sami nainštalovať spolu s potrebnými pluginmi. Každá čistá inštalácia WordPressu obsahuje niekoľko základných tém, avšak na internete sú k dispozícii aj ďalšie témy a šablóny, ktoré môžete pridať.

Jednostránkové - One Page

Všetok dôležitý obsah je dostupný na jedinej stránke bez ďalších podstránok. Tento typ webovej stránky sa často používa na prezentáciu osobnej značky, produktov alebo služieb, pričom môže obsahovať napríklad kontaktný formulár, ako rýchly a jednoduchý spôsob komunikácie s návštevníkmi. Výhody: jednoduchosť, rýchlosť Nevýhody: ohraničenosť, slabšie SEO

Viacstránkové - Multi Page

Tento typ témy je obzvlášť obľúbený v prípade e-shopov a webových stránok s rozsiahlym podnikaním. Vďaka viacerým podstránkam môžete jednoduchšie prezentovať rôzne aspekty Vášho podnikania a poskytovať návštevníkom prehľadný prístup k informáciám. Výhody: viacúčelovosť, obsah, silnejšie SEO Nevýhody: rýchlosť, zložitosť, údržba

E-shop

Rozšírená viacstránková varianta často zahŕňa internetový obchod, ktorý môže byť jednoducho spravovaný pomocou pluginu WooCommerce. Tento plugin ponúka možnosť pridávať produkty, kategórie, sledovať objednávky a v podstate zabezpečuje všetko, čo potrebujete pre prevádzku efektívneho internetového obchodu.

Portfólio a blog

Väčšinou sa využívajú pre jednoduché predstavenie portfólií rôznych projektov alebo pre vedenie blogov v štýle jednostránkovej témy. Tento typ témy je vhodný, ak chcete efektívne reprezentovať svoje práce alebo blogové články na jednom mieste.

Podľa typu editora či knižníc

Vo svete webdesignu a tvorby webových stránok existuje mnoho knižníc, ako napríklad BootStrap a Tailwind, a taktiež editorov a builderov, ako napríklad Elementor či Wp-Bakery. Pri výbere WordPress tém môžete zvážiť tieto aspekty, keďže niektoré témy sú optimalizované pre spoluprácu s konkrétnymi knižnicami a editormi, čo Vám šetrí čas a zjednodušuje tvorbu webovej stránky.

Na čo si dávať pozor?

Výber tém: Obe platformy umožňujú používateľom vyhľadávať a filtrovať témy podľa rôznych kritérií, ako sú typy tém (napríklad blogové, firemné, e-shop), kategórie, funkcie, cenové rozpätie a ďalšie.

Načo dávať pozor: Pri výbere témy treba dbať na počet predaní – odporúča sa kupovať best sellers – hodnotenia, posledné aktualizácie, kompatibilitu medzi témou a pluginmi a zákaznícku podporu.

Počet predaní

vždy odporúčame vyberať témy z kategórie best sellers

Hodnotenia

vo filtri zvoľte len témy s 5-hviezdičkovým hodnotením

Posledná aktualizácia

témy s nedávnymi aktualizáciami sú znakom toho, že vývojári si dávajú záležať na kvalite, ktorú Vám poskytujú

Kompatibilita

vždy overte kompatibilitu zvolenej témy s pluginmi, ktoré budete potrebovať

Zákaznícka podpora

každá téma má svoje muchy, preto sa uistite, že téma poskytuje možnosť kvalitnej zákazníckej podpory 24/7

V Digimunity volíme témy pre klientov aj podľa toho, či je daná téma postavená na Elementor plugine, rýchlosti demo verzie či kritérií, ktoré si zadáte práve Vy sami.